_

tren

Haber ve Duyurular

[Köşe Yazıları]

Haber Bülteni Ana Sayfa

T.T.K.D. BAŞKANI ALİ RIZA KOÇ IUCN KOMİTE BAŞKAN YARDIMCISI SEÇİLMİŞTİR

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

IUCN (Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği) Türkiye Ulusal Komitesi ilk toplantısı Genel Müdürümüz Kadir Çokçetin başkanlığında toplandı.

 Genel Müdürümüz Kadir Çokçetin'in açılış konuşması ile başlayan toplantıya: Doğa Koruma Merkezi (DKM), Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği (EMARÇEB), Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD), Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) ile WWF-Türkiye temsilcileri katıldı. 

Toplantıda, “Komite Başkanı" ve “Başkan Yardımcısı" seçimi yapıldı. Genel Müdürümüz Kadir Çokçetin - Komite Başkanı, TTKD Başkan Yardımcısı Ali Rıza Koç ise – Komite Başkan Yardımcısı olarak seçildi.

Ulusal Komite ile Türleri Yaşatma Komisyonu arasında işbirliği ve iletişim imkanlarının arttırılması amacıyla, IUCN Türleri Yaşatma Komisyonu adına Prof. Dr. F. Güler Ekmekçi'nin bundan sonraki komite toplantılarına gözlemci olarak katılması oybirliği ile kabul edildi.

Toplantıda, Ülkemizin Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 16.Taraflar Konferansı ev sahipliği sürecinde, IUCN çatısı altındaki bilim insanları ile sivil toplum kuruluşlarının etkin ve verimli bir şekilde işbirliği imkânlarının arttırılması için Ulusal Komite'ye önemli bir görev düştüğü vurgulanarak bir sonraki toplantının eylül ayında gerçekleşmesi planlandı.

2005 yılında Genel Müdürlüğümüz önderliğinde kurulan “IUCN Ulusal Komitesi", doğa koruma konusunda faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları ile Devlet Kurum/Kuruluşlarının bir araya gelerek istişarede bulunduğu yegane platform olarak çalışmalarını sürdürüyor.​

https://www.tarimorman.gov.tr/DKMP/Haber/307/Iucn-Turkiye-Ulusal-Komitesi-Toplandi

 

a2

a1

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği
©2024 TTKD All rights reserved

Search